Medikal Manşonlar

Tansiyon Manşonu (NIBP CUFF)

Tek Kullanımlık Tansiyon Manşonu:

Medikal manşonlar malzeme grubunda bulunan NIBP Cuff ve NIBP manşon adıyla da anılan tansiyon manşonu tek hastada ya da çok hastada kullanılmak üzere tek ve çok kullanımlık iki ayrı grupta sunulmaktadır.

 • Tek kullanımlık tansiyon manşonu kontaminasyon yoluyla enfeksiyon yayılmasını azaltacak ve tek hastada kullanılacak şekilde tasarlanmıştır.
 • Dayanıklı cırt cırtları; manşonun pozisyonunun defalarca değiştirilmesine ve kullanım kolaylığına olanak sağlamaktadır.
 • Üretildiği materyal TPU olup ekstra konfor sağlamakta ve kesinlikle latex içermemektedir.
 • 12 değişik boy alternatifi mevcuttur.
 • Tansiyon Manşonu boyunun belirlenmesini kolaylaştırmak için değişik renk kodlu baskılar mevcuttur.
 • Kan basıncı cihazlarına kolaylıkla uyum sağlaması için tek ve çift hortumlu seçenekleri mevcuttur.
 • Hasta için doğru ebatta tansiyon manşonu belirlenmesi için boy klavuzu ve indeks işareti bulunmaktadır.
 • Geniş adaptör seçenekleri sayesinde birçok monitör ile uyumlu bir şekilde kullanılabilmektedir. #1 den #5 e kadar olan tek hasta kullanımlık yenidoğan boy tansiyon manşonu Luer konektör takılı olarak verilmektedir. #6 den #12 ye kadar olan tek hasta kullanımlık tansiyon manşonları, tek veya çift hortumlu konfigürasyonlarda olup uyumlu markalara göre istenilen konektörle birlikte verilmektedir.
 • Tansiyon manşonu hortumları 20 cm olup ; 10’lu ve 40’lı paket halinde satılmaktadır.

Uyumlu Markalar:

Tek Hortumlu Manşon için; Atlas, BCI, CAS 740-750, Colin, Criticare 508, Datascope, HP, Nihon Kohden, Passport, Philips, Propaq, Siemens, Spacelabs, Welch Allyn.

Çift Hortumlu Manşon için; Criticare 507, Critikon, Dinamap, Datex Ohmeda, GE, Invivo Research, MDE, Nihon Kohden, Spacelabs, Tram 100/200/300

Çok Kullanımlık Tansiyon Manşonu:

Çok hasta kullanımlık tansiyon manşonları; doğru ebattaki ürünün kolaylıkla seçilmesi ve maksimum ölçüm doğruluğu sağlamak için üzerinde belirgin indeks, işaret ve sembolleri içerecek şekilde dizayn edilmiştir. Yanlış boy tansiyon manşonu kullanılması durumu kolaylıkla anlaşılır. Manşonların üzerindeki cırt cırtlı bantlar Velcro© olup yerleri özel olarak tasarlandığından gerekli sayıda aç kapa işleminden sonra bile kullanılacak durumda olduğu görülmektedir.

Çok kullanımlık tansiyon manşonu (NIBP Cuff) tüm ebat ve konfigürasyonları mevcuttur. Tek ve çift hortumlu olmak üzere; baldır, büyük yetişkin, yetişkin, küçük yetişkin, pediadrik, küçük pediatrik ve infant boylarda üretilmektedir.

Ürünlerimizde iç lastikli ve iç lastiksiz seçeneği bulunmaktadır.

İç Lastikli Tansiyon Manşonları:

 • Sıkı bir şekilde dikilmiş yumuşak naylondan üretilmiştir.
 • Kritik noktaları ekstra sağlamlık sağlamak için çift kat dikilmiştir.
 • Naylon dokuma temizlemeyi kolaylaştırmakta ve enfeksiyon önlemektedir.
 • İç lastikler latex içermez (PVC ve Neopren)
 • Enfeksiyon riskini azaltmak için antimikrobiyal kaplama mevcuttur.
 • Manşon Hortumunun; boyu 350 mm, dış çapı Φ7,6 mm ve iç çapı Φ3,6 mm’dir.

İç Lastiksiz Tansiyon Manşonları:

 • Sıkı bir şekilde dikilmiş yumuşak naylondan üretilmiştir.
 • Naylon dokuma temizlemeyi kolaylaştırmakta ve enfeksiyon önlemektedir.
 • İç lastikli manşonlar latex içermez.
 • Manşon Hortumunun; boyu 200 mm, dış çapı Φ8,0 mm ve iç çapı Φ4,0 mm’dir.
 • Cihaz marka modellerine göre hortum (tek/çift) ve konektör tipi seçilmelidir. PVC malzemeden yapılan tansiyon hortumlarıyla kullanılacak zengin konektör seçenekleri bulunmaktadır. Bu durum ürünlerimizin bir çok monitörle uyumlu olarak kullanılmasını sağlamaktadır.

Uyumlu Markalar: Bruker Odam, CAS, Colin, Criticare, Datascope, Datex-Ohmeda, Drager, Siemens, Fukuda, GE, Goldway, HP, Invivo Research, Kontron, MDE, Mennen, Nellcor, Nihon Kohden, Pace Tech, Philips, Schiller, Spacelabs, S&W, Welch Allyn.

Turnike Manşonu (TOURNIQUET CUFF)

Turnike manşonu , kansız bölge gerektiren tüm prosedürler için iyi bir seçenektir.

 • Manşon hortum gerilimini azaltmak için esnek ve yumuşak hortum kullanılmıştır.
 • Manşonun buruşmasını engelleyecek yüzey kaplaması mevcuttur.
 • Boy ve konfigürasyonun kolayca anlaşılması için renk kodludur.
 • Yetişkin ve pediatrik hastalarda alt ve üst uzuvlarda kullanım için 4 farklı boy mevcuttur.
 • Bir çok turnike cihazı ile kullanım için zengin konektör seçenekleri mevcuttur.
 • FMT Turnike Manşonu Latex içermemektedir.

Ürünümüzün öne çıkan avantajları olarak ; hasta ve kullanıcı güvenliği , cilt kabarması ve sinir/kas hasarlarına karşı koruma, uzun kullanım ömrü gösterilir.

Turnike Manşonu Kullanım Klavuzu:

Ürün Tanımı: Turnike manşonları, hastanın uzuvlarındaki kan dolaşımının geçici olarak kesilmesini gerektiren cerrahi operasyonlarda, kansız ve temiz bir müdahale alanı oluşturmak için kullanılır.

TC-TPU/11 Tek Hortumlu, TPU İç Lastikli, 8 cm eninde*52 cm uzunluğunda, Pediatrik

TC-TPU/21 Tek Hortumlu, TPU İç Lastikli, 10 cm eninde*85 cm uzunluğunda, Yetişkin

TC-TPU/31 Tek Hortumlu, TPU İç Lastikli, 12.5 cm eninde*115 cm uzunluğunda, Büyük Yetişkin

Önlemler:

 • Kullanım öncesinde iç lastik delik ve kaçaklara karşı, dış manşon yırtık veya gevşek dikişlere karşı kontrol edilmelidir.
 • Hortum ilemanşon üzerindeki bağlantı noktası arasındaki birleşmenin yeterli sağlamlıkta olduğunun dikkatlice kontrol edin. Birleşme noktasının güvenilirliğinden ve dayanımından emin olun.
 • Manşonları uzuva yerleştirmede kullanılan cırtcırt bant üzerinde kalıntı ve iplik birikimi olup olmadığını kontrol edin.
 • Manşonu turnike cihazıma bağlamakta kullanılan metal veya plastik konnektörleri kontroledin. Bağlantının güvenilirliğini ve konnektörün uyumlu olduğunu teyid edin.
 • Tüm turnike manşonlarının hastaya takılması ve kullanılması sırasında azami özen sarf edilmelidir. Turnike kullanımına ait tüm nihai kararlara ait sorumluluk operasyonu gerçekleştiren doktor veya operatöre aittir.

Turnike Manşonu Kullanma Talimatı:

 1. Uzuv boyutu, şekli, hastanın yaşı ve yapılan uygulamaya göre doğru turnike manşonu boyunu seçin. Kanı durdurmak için her zaman mevcut olan en geniş manşon boyunu kullanın. Gerçekleştirilen uygulama için manşonun uzunluğu her zaman, uygulanan basınç manşonun iç lastiğinin uçları birbiri üzerine yaklaşık 5 cm. gelecek şekilde seçilmelidir.
 2. Turnike manşonu hem üst hem de alt uzuvlarda, uzuvun en geniş olduğu noktaya en yakın yere uygulanmalıdır.
 3. Uygulama öncesinde, uygulama alanını uzuv koruma kılıkfı (steril gazlı bez veya havlu) ile sarın. Seçilen manşon boyuna ve şekline uyan uzuv koruma kılıfı kullanımı; manşonun altında kalan alanlarda cilt buruşması, çürümesi ve diğer yumuşak doku yaralanmalarına karşı en iyi korumayı sağlar.
 4. Manşonu uzuv koruma kılıfı üzerine az bir boşluk kalacak şekilde sarın. Doğru sıklıkta takılan manşonda, manşonun her iki kenarında da iki parmak rahatlıkla girecek şekilde boşluk olmalıdır. Eğer bir parmak giriyorsa çok sıkı, üç parmak giriyorsa çok gevşek demektir.
 5. Manşon ve iç lastikte buruşma ve katlanmaya izin vermeyin. Manşonu cırtcırt ile sabitleyip, kayışları bağlayın.
 6. Turnike manşonunu şişirme sistemine bağlayın. Turnike manşonunu şişirme sistemi üreticisi tarafından tavsiye edilen şekilde şişirin ve turnikeyi kullanım sırasında izleyin.
 7. Üst uzuvlar için maksimum uygulama basıncı 400 mmHg, alt uzuvlar için ise 650 mmHg’dir. Turnike basıncı hastanın sistolojik kan basıncı, hastanın yaşı ve uzuv büyüklüğüne göre seçilmelidir. Uygulanan basıncın miktarı ve süresi tamamıyla cerrahın sorumluluğundadır. Çocuklarda maksimum basınç sadece cerrahın talimatları doğrultusunda uygulanabilir.
 8. Turnike uygulandıktan sonra arteryel kan akışının gözlemlendiği durumlarda, turnike manşon basıncını 25 mmHg’lik artışlarla kan akışı durana kadar arttırın.
 9. Cilt irritasyonlarını engellemek için, operasyon öncesi cilt tedavi ajanının manşonun altına akmasına veya toplanmasına izin vermeyin.
 10. Eğer manşon yanlış veya yetersiz şişirilmişse ; tamamen söndürülmeli ve tekrar şişirmeden önce uzuv tekar kansızlaştırılmalıdır. Kan dolu damar üzerine manşonun şişirilmesi, damar içinde kan pıhtılaşmasına sebep olabilir.
 11. Genel kanıya göre ortalama sağlıklı yetişkinlerde, turnikenin kısa aralıklarla gevşetilmeden takılı kalma süresi 120 dakikayı aşmamalıdır. Uzun tutulan turnike uygulama süresi, aynı zamanda kanın pıhtılaşmasında değişikliklere yol açarak pıhtılaşma süresini arttırabilir. Turnike uygulama süresi her zaman minimumda tutulmalıdır.
 12. Turnike manşonunun en son söndürülmesi yara kapandıktan sonra yapılmalıdır. Turnike manşonu söndürüldüğünde hemen manşonu ve altındaki koruma kılıfını çıkartılır. Sönmüş manşondan veya kılıftan kaynaklanan toplar damardaki en küçük direnç bile kan toplanmasına ve ameliyat alanında göllenmeye neden olabilir.
 13. Manşon uygulamasının sonrasında, uzuvun merkezden uzak ucu cerrahın kararına göre elastik bandajla sarılarak veya uzuvu havaya kaldırarak kansızlaştırılmalıdır.

Dezenfektasyon ve Sterilizasyon:

Çok kullanımlık manşonlar kullanım esnasında kirlenerek, takip eden kullanımlarda bulaşıcı bir kaynak teşkil edebilir. Her kullanımdan sonra tüm manşon parçaları ılık su (50 0C / 122 0F’dan az) ve hafif dezenfaktan ile hazırlanmış su ile silinmelidir. Yumuşak kıllı bir el fırçası ile dış kılıf ve cırtcırt üzerinde kalan atık, kir ve diğer yabancı maddelerin temizlenmesinde kullanılabilir. Kan ve diğer vücut sıvılarının çıkarılması için enzimlik deterjanların kullanılmasını gerektirebilir. Konnektörleri sıvıya batırmayınız ve sıvının manşonun iç lastiğinin içine girmesine müsaade etmeyiniz. Temizlenen manşonlar oda sıcaklığında asılarak kurutulmalıdır. Eğer bağlantı kapama kayışlarında lifler bulunuyorsa, bunlar metal olmayan bir fırça veya tarak ile kenardan kenara tarayarak çıkarılabilir.

Etilen oksit (EtO) gaz sterilizasyonu tercih edilen sterilizasyon metodudur. Turnike manşonunu paketleyip normal döngüde Eto sterilizasyonu yapın (50 0C / 122 0F’ı aşmayınız). Polimer komponentlerin zayıflaması öncesine kadar manşonun dayanabileceği sterilizasyon sayısı, ön hazırlama, Eto uygulama süresi ve ısı emilimi gibi bir takım değişkenlere bağlıdır. Manşonu sterilize etmek için ısı ya da buhar kullanmayınız. Otoklavlama, manşon iç lastiği ve hortum bağlantılarında hasara neden olur.

Tüm FMT ürünleri Lateks içermez.

Basınç İnfüzyon Manşonu (PRESSURE CUFF)

Tek Kullanımlık Basınç İnfüzyon Manşonu:

İnvaziv basınç monitörizasyonunda ve ototransfüzyon prosedürlerinde hızlı sıvı infüzyonu için kullanılır. Tek kullanımlık basınç infüzyon manşonları potansiyel kontaminasyon ve hastane enfeksiyonlarının önlenmesi ve kontrol altına alınması için tek hasta kullanımlık olarak tasarlanmıştır. Kullanım alanları:

Ameliyathane
Yoğun Bakım
Radyoloji, Özel prosedürler
Kardiyak Kateterizasyon Laboratuvarı
Acil/Travma Departmanları
FMT tek kullanımlık basınç infüzyon manşonu , kolay temizlenebilen oldukça dayanıklı poliüretan lamine edilmiş kumaşı sayesinde maksimum basıncı iletebilmektedir. Sıvı seviyesi file kılıftan dolayı kolaylık takip edilebilmektedir. Aşırı şişme riskini önlemek amacıyla 330 mm/Hg üzerindeki basıncı deşarj eden emniyet valfi mevcuttur. Basınç infüzyon manşonu kullanışlı el puarı ve 3 yollu , kulplu hava valfi ile birlikte teslim edilmektedir.

FMT basınç infüzyon manşonu 500 ve 1000 ml ebat seçeneklerinde olup bir çok I.V. torbasında kullanıma uyumludur. Basınç izlemeyi kolaylaştıran renk kodlu göstergesi mevcuttur. Yırtılmaz ve sökülmez dayanıklı bir yapısı vardır. Latex içermez.

Çok Kullanımlık Basınç İnfüzyon Manşonu:

İnvaziv basınç monitörüzasyonunda ve ototransfüzyon prosedürlerinde hızlı sıvı infüzyonu için kullanılır. FMT çok kullanımlık basınç infüzyon manşonu, kolay temizlenebilen oldukça dayanıklı, kalın, su geçirmez polyester kumaşı sayesinde maksimum basıncı iletebilmektedir. Şişirme esnasında aşırı deformasyonu engellemek için şişirme torbasının arka yüzünde dahili destek plakaları bulunmaktadır. Basınç infüzyon manşonu 500 ml, 1000 ml ve 3000 ml ebat seçeneklerinde olup bir çok I.V. torbasında kullanıma uyumludur. Kullanım alanları:

 • Ameliyathane
 • Yoğun Bakım
 • Radyoloji, Özel prosedürler
 • Kardiyak Kateterizasyon Laboratuvarı
 • Acil/Travma Departmanları

Özellikleri:

 • 300 mmHg’de ±2 mmHg hassasiyetinde kolay okunabilir, dayanıklı basınç göstergesi
 • Güçlendirilmiş polyester I.V. serum askı bağlantısı
 • Yırtılmaz ve sökülmez dayanıklı yapı
 • Basınç altındaki sıvının görülmesini sağlayan saydam kılıf
 • Şişirmeyi kolaylaştıran kullanışlı puar
 • 30 C° ye kadar sıcaklıkta yıkanabilir
 • Latex içermez